The monastery of the Golden Mountain is a very select institution to which only the very best have access, according to the late Lost Hog Cr’s rules. Some occupants of the prestigious establishment come in search of knowledge, technique, enlightenment or even a Bruce Lee collector’s edition film. As for Bengal, he left his country for one reason only: to challenge one by one all the masters of the Fang Pi Clang and show them that his Tiger Kick is the most destructive move known to man. Okay, there’s nothing particularly original in that, but what else can you expect when all you’ve been trained to do since birth is destroy banana trees with knee kicks!
Ability

Ability

Protection: Power And Damage
The Power and Damage of Bengal cannot be reduced by an opposing character while the Protection ability is activated.
Clan bonus

Clan bonus

Damage +2
Fang Pi Clang’s Damage points are increased by 2 points. (Remember: Damage points are inflicted on your opponent if you win the round)
 • picture
  Fang Pi ClangBengal
  starstarstar
  4
  2
  Unlock ability at starstarstar
  Damage +2
 • picture
  Fang Pi ClangBengal
  starstarstar
  6
  2
  Unlock ability at starstarstar
  Damage +2
 • picture
  Fang Pi ClangBengal
  starstarstar
  9
  2
  Protection: Power And Damage
  Damage +2
Fang Pi Clang
Fang Pi Clang Fang Pi Clang
67 characters
missions icon 25 missions
Clan's bonus Damage +2
The kung-fu taught at Fang Pi School was developed in the Golden Mountain Monastery and is an ancestral martial art. The Clan, lead by the merciless Lost Hog, wants to enforce its warmongering ways on each and every one of us. To gain world supremacy, the Clan is fighting to overthrow the government in favor of a Bruce Lee clone that it has created and raised in secret.
 • avatar

  offline flylyn Senior Army of Elite Mercenaries
  Thursday 18/12/2014, 21:40

  Na začátek samozřejmě musím uznat že základní síla této karty je dost dobrá a ty ztráty se dají přežít hodí se když váš soupeř má karty z Montany protože Bengalova schopnost zabraňuje změnu v jeho základní síle přiznávám kdybych ji nedostal z packu tak bych si ji asi nekoupil ale doporučuji já ji používám a nemůžu si ji vynachválit.Ještě musím zmínit že na tuto kartu je mise a na její splnění je potřeba udělit 60 ztrát s Bengalem.Cena je sice vysoká ale já si osobně myslím že se koupě vyplatí.

  DÁVÁM 8/10

 • avatar

  offline Va_609 Titan Army of Elite Mercenaries
  Thursday 13/08/2015, 09:42

  player=27988105 máš v tom lehce nesrovnalosti - karty od montany - jestlis myslel spíš kartu jako Mona tak jo ale jinak neguje klany all stars či pussycats, navíc díky bonusu se s ním dá i žít protože má povětšinou 4 ztráty, každopádně se dá určitě užít do ela, kde může pomoci nahradit karty jako věčně banovaného Zhu Tanga